Doğru yerdesiniz!
Doğru yerdesiniz!
Profesyonel kadromuzla iş başındayız
Profesyonel kadromuzla iş başındayız
Finans Merkezinin tam karşısında hizmetinizdeyiz!
Finans Merkezinin tam karşısında hizmetinizdeyiz!
Denetim uzmanlık alanımız
Denetim uzmanlık alanımız
Previous Next Play Pause

1- FİRMA (ŞİRKET) DEĞERLEMESİ

Ortaklıklarda en önemli unsur firma değerinin bağımsız ve objektif olarak belirlenmesidir. Çünkü bazen firmaların satışı ya da başka bir firma tarafından satın alınması, hatta şirket evlilikleri de denilen (Merger) birleşmeleri söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda firmanın gerçekçi bir değerlemeye tabi tutulması gerekmektedir. Buna bağlı olarak yapılacak değerleme işlemlerinde firmanın taşıdığı riskler ile piyasada bulabileceği gerçek değeri, bağımsız ve objektif bir değerlemeyle belirlenmek zorundadır.

Firma değeri gibi çok önemli bir referans fiyatı olmadan, her iki tarafı da tatmin edecek bir sonuca ulaşmak zordur. Bu nedenle de, genelde şirket el değiştirmelerinde bir tarafın kazandığı, diğer tarafın kaybettiği bir durumlar söz konusu olabilmektedir.

Akademya Bağımsız Denetim, piyasa şartları içinde firmanızı en doğru bir şekilde değerleyecek bilgi birikimi, deneyim ve uzman kadroya sahip bulunmaktadır.


2- DUE DILIGENCE VE ŞİRKET BİRLEŞMELERİ

Şirket birleşmeleri kapsamında “Due Diligence” kavramı satın almaya hazırlayıcı inceleme şeklinde tanımlanabilmektedir. Şirket birleşmeleri, işlemin tamamlanmasından önce incelenmesi gereken satın alınacak şirketin muhasebe sistemi, hukuki ve vergisel riskleri, birleşen şirketlerin şirket kültürlerinin uyumu, bilgi sistemlerinin uyumu gibi bir çok farklı unsurdan oluşmaktadır. Due Diligence çerçevesinde tüm bu unsurlar bütünsel bir yaklaşımla incelenir, analize tabi tutulur ve sonuçta birleşmenin yapılandırılması ile ilgili taraflara önerilerde bulunulur.

Aşağıda bu konudaki farklı uygulama çeşitlerine yer verilmiştir.


3. TEMEL DUE DILIGENCE ÇEŞİTLERİ

a. Finansal Yönden İnceleme – Mali Due Diligence

b. Vergisel Boyutuyla İnceleme – Vergisel Due Diligence 

c. Hukuki Boyutuyla İnceleme – Hukuksal Diligence


4. DİĞER DUE DİLİGENCE ÇEŞİTLERİ

a. Ticari Yönden İnceleme

b. İnsan Kaynakları Yönünden İnceleme

c. Teknik Yönden İnceleme

d. Çevresel Yönden İnceleme

  Telefon

 +90 216 495 73 56 Pbx

 

 

    Mail


info@akademya.com.tr            

 
 
 Adres

Barbaros Mah. Ardıç Sok. Varyap Meridian Sit. C Blok D:93 Ataşehir/İstanbul